Przejdź do strony z wysokim kontrastem
Wymagany jest Adobe Flash Player
Dziś jest: Środa 07 czerwca 2023, imieniny: Roberta i Wiesława

Obsługa techniczna
ALFA TV

Atrakcje turystyczne

 

 

Na terenie Gminy Kozielice znajduje się wiele interesujących elementów o wartościach przyrodniczych. W pofalowanym, rolniczym krajobrazie wysoczyzny, wyróżniają się: niecka jeziora Świdno, rynna jezior Piaseczno i Dłużyńskiego, wraz z przyległymi lasami, jezioro Czarne, południowa część gminy z urozmaiconą rzeźbą powierzchni i brzegiem jeziora Sitno.

Oprócz jezior na terenie gminy występują liczne oczka wodne, których największe skupiska znajdują się w jej południowej części. Największym z nich jest duże zalewisko wodne koło Mielna Pyrzyckiego. Ze względu na duże walory krajobrazowe, obszar ten uznany został użytkiem ekologicznym jako zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Mielno Pyrzyckie”. Siedem dużych jezior wraz z wieloma mniejszymi stawami i oczkami wodnymi zajmuje 380 ha.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się miejscowości Załęże i Czarnowo położone nad jeziorami Sitno i Czarne, chętnie z nich korzystają turyści z Polski, z zagranicy, a także mieszkańcy regionu. Staraniem gminy tereny przyległe do jezior są przekwalifikowane na działki rekreacyjne, a następnie zagospodarowywane – pod domki letniskowe, plaże, pola namiotowe, parkingi. W ślad za rozwojem turystycznym tych miejscowości są zamiary tworzenia gospodarstw agroturystycznych zapewniających dodatkową bazę noclegową i różne atrakcje. Wędkarze mogą liczyć na złowienie suma, sandacza, szczupaka, okonia, węgorza, karpia, lina, leszcza oraz płoci.

Lasy położone głównie w południowo-wschodniej i zachodniej części gminy zajmują obszar 1103 ha i są częścią dużych kompleksów Nadleśnictwa Myślibórz. Dominującym gatunkiem jest buk, a następnie dąb, jesion, wiąz i klon. Z drzew iglastych – sosna, modrzew, jodła, świerk i daglezja. Lasy pełne są grzybów i zwierzyny łownej. Można zapolować na dzika, jelenia, sarnę i ptactwo łowne. Gospodarką łowiecką zajmują się trzy koła łowieckie. Wspomnieć też należy, że w lasach kozielickich występują chronione gatunki ptaków: bieliki (3 pary), orliki krzykliwe (3 pary) oraz wiele innych w tym derkacze, gągoły, wąsatki.

Parki wiejskie, aleje oraz starodrzewy przykościelne i cmentarne stanowią wartościowy element krajobrazu gminy zarówno jako składnik szaty roślinnej jak i część zasobów kulturowych. Najczęściej spotykanymi gatunkami drzew pomnikowych jest wiąz szypułkowy, buk zwyczajny, jesion wyniosły, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, lipy drobnolistne i szerokolistne.

 

                Wymienione powyżej walory i fakty świadczą z pewnością o atrakcyjności gminy Kozielice, której władze zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzania, inwestowania i współpracy.

 

 

HISTORIA

Już w średniowieczu tereny obecnej Gminy Kozielice wchodziły w skład ziemi pyrzyckiej i były położone na pograniczu dwóch państw - Księstwa Pomorskiego i Brandenburgii. Położenie to było powodem częstych najazdów i zniszczeń. Ważnym elementem krajobrazu kulturowego gminy są jej wsie z zachowanym dawnym charakterem osadniczym gdzie występuje wiele cennych obiektów historycznych w postaci zabytków i stanowisk archeologicznych. Są to cmentarze, zabytkowe kościoły, budynki mieszkalne oraz historyczne układy przestrzenne.

Siedem obiektów z terenu gminy wpisanych zostało do rejestru zabytków woj. zachodniopomorskiego:

•  Kościół pod wezwaniem Św. Ducha w Czarnowie;
•  Kościół pod wezwaniem Św. Stanisława BM w Kozielicach;
•  Cmentarz z ruiną kościoła i murem ogrodzeniowym w Łozicach – kościół został odbudowany w latach 2006-2008;
•  Ruina kościoła w Rokitach – obecnie trwają prace przy odbudowie;
•  Cmentarz w Rokitach;
•  Kościół pod wezwaniem MB Królowej Polski w Tetyniu;
•  Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Załężu.

 

Niepowtarzalny nastrój zabytkowych wiejskich kościołów, zieleń lasów okalających liczne jeziora, pięknie położone działki rekreacyjne to coś, co kojarzy się ze spokojem, relaksem i wypoczynkiem.

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia