Przejdź do strony z wysokim kontrastem
Wymagany jest Adobe Flash Player
Dziś jest: Środa 07 czerwca 2023, imieniny: Roberta i Wiesława

Obsługa techniczna
ALFA TV

Światowy Dzień Rzucania Palenia!

2017-10-16 08:33:58

16 listopad 2017r.

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

           

            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach informuje, że w trzeci czwartek listopada (16 listopad 2017r.), jakco roku obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia.

            Inicjatorem był amerykański dziennikarz LynnSmith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki.
W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem całe USA i większość palaczy. Zachęcone wynikami akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień RzucaniaPalenia.

            Akcja przyjęła się w wielu państwach na świecie, w tym także w naszym kraju, gdzie od 1991 roku organizowana jest przez warszawskie Centrum Onkologii i Fundację Promocja Zdrowia. Według Fundacji, przez ostatnich kilkanaście lat ponad 3 milionom Polaków udało się zerwać z nałogiem.

            Realizację planu Europy wolnej od dymu tytoniowego osiągamy poprzez tworzenie społecznego i politycznego poparcia idei – organizowanie w skali populacyjnej, ogólnokrajowej
i lokalnej kampanii zdrowotnych promujących zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia. Według badań specjalistów, statystyczny palacz podejmuje nawet siedem bezskutecznych prób rzucenia palenia zanim uda mu się przezwyciężyć uzależnienie. Zaledwie 3 – 5 % palaczy, którzy rzucili palenie bez jakiegokolwiek wsparcia, nie wraca do palenia w okresie od 6 do 12 miesięcy. Podstawą skutecznego rzucenia palenia jest motywacja osoby palącej i pełna informacja na temat trudnej drogi wychodzeniaznałogu.

            Choć ostrzeżenie „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta
z racji swojej powszechności traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są symbole graficzne – na przykład zdjęcia zniszczonych organów wewnętrznych, które skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po tytoń oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach, również w Polsce wprowadzono zakazy palenia w miejscach publicznych, takich jak: zakłady pracy, przychodnieiszpitale, placówki oświatowe, przystanki autobusowe.

            Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. Dym papierosowy zawiera 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych - wszystkie rodzaje papierosów (także light oraz slim) są tak samo trujące dla organizmu. Papierosy elektroniczne tzw. e–papierosy również nie są dobrą alternatywą
w stosunku do papierosów tradycyjnych. Palenie ich może mieć negatywny wpływ na zdrowie ze względu na brak rzetelnych opracowań medycznych dotyczących ich szkodliwości (wartości substancji szkodliwych zawartych w e–papierosie mogą być wyższe niż w tradycyjnym papierosie).

            W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również ich bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie
w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

Palenie można rzucić bez względu na wiek i to będzie się opłacało. Przykładowo:

  • 20 minut po rzuceniu palenia – spada tempo bicia serca;
  • 8 godzin po rzuceniu palenia – normuje się poziom tlenu;
  • 2 tygodnie do 3 miesięcy po rzuceniu palenia – poprawia się funkcjonowanie płuc, spada ryzyko zawału, układ krążenia ulega wzmocnieniu, polepsza się kondycja fizyczna.
  • 1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia – zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu;
  • rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową
    w porównaniu do ryzyka u osoby nadal palącej.

Odstawienie papierosów jest zatem najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.



Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia